Retrobajty

Sinclair QL

typ: stolní počítač
výrobce: Sinclair Research Ltd.
země původu: Velká Británie
rok výroby: 1984
zapůjčil: Tomáš Kramný
procesor: Motorola 68008 na frekvenci 7.5 MHz
OS: Sinclair BASIC
RAM: 16KB / 48KB
HDD:

Sinclair QL je počítač, který byl navržen a vyroben firmou Sinclair Research Ltd v roce 1984. Měl se stát nástupcem počítače Sinclair ZX Spectrum 48K, ale jeho komerční úspěšnost nesplnila očekávání. Jednalo se o profesionální počítač. Prodejní cena se pohybovala okolo 399 £ Důvodem byla nejspíše nekompatibilita se ZX Spectrem, které bylo nutné emulovat. Sinclair QL byl vyráběn asi dva roky. Po něm přišel na trh Sinclair ZX Spectrum 48K+. Na rozdíl od svého předchůdce ZX Spectrum 48K má kvalitnější klávesnici, která byla později použita i u modelu Sinclair ZX Spectrum 48K+. Operačním systémem byl Sinclair QDOS a programovacím jazykem SuperBASIC Počítač lze připojit ke klasické televizi nebo k monitoru. Srdcem počítače byl 32bitový procesor Motorola 68008 na frekvenci 7.5 MHz, který však využíval bohužel 8bitovou sběrnici. Operační paměť RAM byla standardně 128 KB a dala se rozšířit až na 896 kB Data se nahrávala nebo ukládala na dvě integrované paměťové jednotky Microdrive (miniaturní kazety se smyčkou magnetofonové pásky) Počítač obsahoval řadu portů 2× joystick, 2× seriový port, externí microdrive, externí ROM (16 KB) a síťové rozhraní. Měl dva grafické režimy, 256×256 bodů s 8 barvami, nebo 512×256 bodů se 4 barvami

Zajímavosti
Linus Torvalds, tvůrce jádra Linuxu, začínal na počítači Sinclair QL. Přednosti i nedostatky systému Sinclair QDOS ho inspirovaly k tvorbě vlastního systému.
Externí QL Microdrive byl v ceníku příslušenství QL, ale ve skutečnosti nebyl nikdy vyroben.
Microdrive se nikdy moc neuchytil, protože byly celkem poruchové.
První verze obsahovala řadu softwarových chyb. Proto se počítače dodávaly s opravenou ROM kartou, která se připojovala do externího portu.
Videa
Odkazy